Aktuality - Oznámení‎ > ‎Vše‎ > ‎

Břilický dýchánek

přidáno: 13. 10. 2011 8:39, autor: Redakce Fyzioterapeuti   [ Aktualizováno 20. 10. 2011 8:50 uživatelem TP redakce ]
Vezměte myšlenky a nápady, které Vás baví na fyzioterapii, sbalte je do batohu a vyražte s přáteli na víkend někam daleko od všedních povinností! Přibalte pár svých oblíbených odborníků, k nimž máte úctu i obdiv. Úspěch nevšedního víkendového zážitku je zaručen! Zapomeňte na strohou atmosféru kurzů či konferencí. Nic není nalajnované! V chalupě s metrovými zdmi, sycenými již pár set let příběhy lidí, kteří ji obývali, je to pravé místo k probdění dvou nocí. Venku prší, krbová kamna rozmělňují první vítězství podzimu nad babím létem a ani hostitele nenapadne vyhnat psa sledujícího neobvyklé dostaveníčko zpod čtvercového stolu. 

Ten stůl u něhož se vystřídá tucet jedinců, pečlivě vybraných hostitelem, se hned po pár okamžicích zdá jaksi zakulacovat. Začínáte se cítit veeeeelmi dobře... Sedíte vedle osobnosti, která Vás okouzluje svými zkušenostmi. Škoda, že nakonec přijel bez kolegy, další ultravýrazné postavy české rehabilitace, diskuse by bývala mohla být jistě ještě bohatší. Uklidňujete se příslibem, že alespoň zbyde více diskusního prostoru pro zbylé účastníky dýchánku. Všichni mají na srdci tolik věcí, že se jejich ústa nemohou dočkat upuštění přehřívající se páry.


Docent Véle je moudrý muž. Proti hrstce fyzioterapeutů, jejichž oboru nezištně věnoval tolik let svého života, nepoužívá svých zkušeností jako “zbraně”, která by mu usnadňovala
diskusi. Hovoří s nadhledem, ale i s pokorou. Dává tak prostor k tomu, aby ostatní došli k požadovanému řešení svým vlastním rozumem. Je pro celou akci studnicí myšlenek, přehledu, mezioborových i jazykových znalostí, takže záleží hlavně na Vás, jak a kolik se dokážete napít. Argumentace něčím co nemá jiskru nebo něčím co má jen banální logiku? To je pod úroveň tohoto muže. To by snad raději ani ústa neotevřel. Ostatně, je tu řada úst, která se nemohou dočkat. Naštěstí jde o jeho žáky a tak nejde o nevyvážené diskutování a i mladým se nezřídka zaleskne drahokam na jazyku.


Cítíte se jeeeeště leeeepe... Sebevědomí Vám stoupá. Tříbíte si myšlenky. Docházíte k novým názorům. Konfrontujete svůj zaprášený arsenál s názory ostatních. Nestačíte se divit kolik zajímavostí se skrývá v hlavách Vašich starých i nových přátel.

Takovou akci, jakou byl soukromý diskusní dýchánek Martina Pivce v Břilicích, nelze docenit penězi nebo kredity v rámci CŽV. Proto za sebe musím již podruhé v krátké době doporučit pořádání obdobných soukromých akcí. Pokud se Vám podaří dát dohromady tu správnou partu a pozvat třeba navíc správnou osobnost, investovaná energie Vás nesmírně posune dopředu. Stačí mít otevřenou hlavu, hbitá ústa, vnímavé uši a s pokorou přistupovat k názorům ostatních. Já sám jsem sice pyšný, byvše označen panem docentem za nadaného rétora, kamarádům se ale musím omluvit za pár nekontrolvaných momentů spuštění mluvidel u vybraných oborových témat, která mě trápí již proklatě dlouho. Mezi hlavní fenomény, k nimž jsme několikrát během dýchánku došli, totiž patří nejen odborný rozum a profesionální sebevědomí, ale také lidská pokora a kolegiální respekt, schopnost dialogu nevyjímaje. Že emoce občas tryskají pod tlakem ale nemění nic na jejich přínosu a nezbytnosti pro každé lidské konání.

část účastníků zleva: 
Petr S., Tomáš P., František V., Lenka M., Lenka D. a Martin P.

Dovětek autora...
Myslím, že je velmi dobře, že se na “Břilickém dýchánku” neprobíraly jen otázky odborné, které nás všechny zajímají, ale i otázky oborové, které nás všechny trápí. Fyzioterapie totiž nepochybně postrádá organizovaný tah na bránu. V jediné fyzioorganizaci, která se o tento tah nějakým způsobem snaží, byl registrován méně než jeden z deseti břilických účastníků. Skandál... Oboru nestačí, že jsme mezi sebou nadprůměrně kamarádští, potřebuje se družit i za účelem řešení oborových nepřijemností. Nelze se zříci odpovědnosti konstatováním, že UNIFY “mi je nanic”. Zříkáme se tím odpovědnosti za obor jako celek a možnosti ovlivnit její problémy organizovaně. Pokud nejsme ochotni demokraticky ovlivnit fungování UNIFY nebo založit její alternativu, zasloužíme si pak jednoznačně výprask, doslova na “holou”, formou nízkého společenského ocenění. Nemáme právo stěžovat si na holá pozadí, pokud si nedokážeme zorganizovat kancelář, která rázně naše kolegium pozvedne, ošatí a hlavně uživí. A výprask čekejme velký, pracujeme-li pro pojištěnce, a o trochu menší nebo spíše jen nepřímý, pracujeme-li pro samoplátce. Jsme na jedné lodi a investice času, peněz i úsilí do oborových záležitostí se nám může jen vyplatit. Cítíme-li se navíc být často u dna, byla by hloupost se od něj neodrazit... ;-)

 
  

 Vyzkoušejte poprvé naší novou diskusní aplikaci, ať využíváte kteroukoliv sociální síť nebo v žádné nejste!!! 
Budeme vděční za pozitivní i negativní zpětnou vazbu :-)

Comments