Myšlenky

Jaké jsou tedy hlavní myšlenky aktivních "Fyzioterapeutů.cz"? 


Naše Profese
Obor kterému věnujeme sami sebe a práce která je našim posláním, jsou tak významnými životními fenomény pro každého z nás, že považujeme za přirozené a správné věnovat jim víc než jen úsilí na pracovišti. 
Pro většinu z nás to je samozřejmost. Sama naše práce je ale tak "košatá", poptávaná, fyzicky, psychicky, studijně a hlavně časově náročná, že nám zbývá jen velmi málo prostoru na organizované aktivity k podpoře a rozvoji vlastního oboru. Je to sice pochopitelné a není to ničí vina, ale podle toho to pak vypadá. Jasné je, že daří-li se oboru, daří se lépe i každému z nás. Specialista, který nemá zásluhy na společných oborových zájmech je z obecného pohledu jen polovičním profesionálem.
A co Ty? Pokud bys k tomu měl/a snadnou příležitost, věnoval/a bys hodinu týdně propagaci svého oboru?

Svépomoc

Nejlepší pro člověka je to, co si udělá sám! 
Svépomoc je nepostradatelným prostředkem naplňování našich profesních plánů. Jen my sami víme, co potřebujeme pro naší praxi, jak chceme komunikovat s kolegiem a jak se chceme prezentovat veřejnosti. Svépomocný princip je základní myšlenkou iniciativy Fyzioterapeuti Sobě. Bez ní nemůžeme realizovat společnou věc způsobem a rozsahem, jenž jsme si předsevzali.

Komunitnost

Moje pracovní zaměření a zájmy mě řadí mezi fyzioterapeuty s podobným smýšlením. Leckdy o sobě ani nevíme a nemůžeme tedy ani rozvíjet a užívat společné hodnoty. Fyzioterapeuti.cz proto budují prostory sloužící našim zájmovým skupinám. Organizátoři komunit, správci těchto stránek a dílčích projektů serveru pocházejí z našich řad. Náš projekt má přízvisko "Komunitní", protože ačkoliv ho tvoří jednotlivci, je především o našich společných zájmech, komunikaci, sdílení a spolupráci ve skupinách, které utváříme podle svých představ.

Komunikace

Komunikace mezi specialisty multidisciplinárního týmu není snadná věc. Mezioborovou komunikaci byhom zde chtěli usnadňovat případně i moderovat. Čas a energii, kterých se nám často pro pracovní nasazení nedostává, chceme šetřit snadnou použitelností komunikačních kanálů, jež přinášíme na tomto serveru.

Server

Nevyhnutelné odpudivé cizí slovo odvozené od slovního základu "servant", neboli "sluha".
Internetový server tedy "slouží" našim záměrům jako hlavní prostředek jejich podpory a realizace. Jde vlastně o společné komunikační a plánovací médium projektu Fyzioterapeuti.cz. Protože je server v neustálém vývoji, je jeho budování zároveň jedním z cílů celého projektu. Struktura serveru bude odpovídat tomu, co zde budeme chtít mít. Server je tedy s našimi záměry i s projektem defakto srostlý. Vždy to však bude pouhý nástroj nebo "sluha", protože to co je důležité, se odehrává mezi námi! 

Otevřenost

Projekt Fyzioterapeuti.cz je otevřený všem fyzioterapeutickým záměrům! Otevřenost serveru je nejen obsahová... formální... ale hlavně organizační... Když budeš chtít "spíchnout" cokoliv SVÉHO, co se týká tvé práce, máš k tomu připravené to pravé místo, informační cesty i nástroje.
Jak se ale říká - "Všeho s mírou". Hranicemi otevřenosti jsou pro nás hranice soukromí jednotlivých uživatelů a komunit. Ty jsou chráněny přístupovými právy skrytých obsahů stránek. Chceme tedy být otevření, ale ne ve smyslu internetové anarchie a komunikační nejistoty.


Jednoduchost a efektivita

Komunikace ve velké větvené skupině není nikdy jednoduchá, zvláště v multidisciplinárních týmech. Ani detailní struktura našeho projektu bohužel nemůže být simplexní. Důležitě však je, že hlavní prostředky projektu jsou snadno a efektivně využitelné. Obojí zde chceme pěstovat, ale i čerpat z hlavní platformy, kterou jsme pro projekt zvolili. (GoogleApps) Tvorba stránek na webech serveru je téměř stejně jednoduchá jako psaní e-mailu. 

Dílčí projekty - dProjekty

Ti z nás, kteří se rozhodneme pro aktivnější připojení k Fyzioterapeutům.cz, se můžeme stát jedním z jeho správců. Jako správce a organizátor pak můžeš realizovat obsáhlejší komunitní nebo osobní pracovní záměry prostřednictvím tzv. dProjektů serveru. dProjekty jsou prakticky zcela autonomní. Redakce a hlavní administrátor serveru jen dohlíží na dodržování témat, uživatelských podmínek a etických zásad serveru.

Praktická využitelnost

To o co v našem projektu jde, je náš obor a konkrétní práce. Celý projekt tedy bude mít úspěch pouze tehdy, pokud pro nás bude mít jasný praktický přínos. Jsme si toho vědomi a proto chceme mít v dlouhodobém horizontu na zřeteli praktičnost všech dílčích projektů serveru i připravovaných internetových nástrojů, které jim mají sloužit. 

Comments