FyzioNázor 
Jóga je úžasná psychomotorická metoda a filosofie. Má dlouhou historii a tradici vázanou na východní kulturu a náboženství. Podobně jako řada dalších východních postupů je velmi inspirativní pro naší společnost i odborné kruhy, ...pokračování... 


Jóga znamená obnovení spojení individuálního Já s universálním Bytím. Nejstarší zmínky o józe pocházejí z bráhman (900 až 500 př. n. l.) jako o asketických praktikách světců. V upanišadách se mluví o způsobech meditace a uctívání, které pochází z let kolem 900 př. n. l. 
Cestou jógy je možné překonat nepravé ego (ahankára). Toto falešné ego zastírá pohled na pravou podstatu bytí a činí nás nešťastnými, neboť se upínáme na dočasnou hmotnou existenci v podobě našeho hmotného těla a hmotného světa, které jsou zdroji utrpení (duhkha). Podle filosofie jógy je pravou podstatou života věčné bytí (sat), vědomí (čit) a blaho (ánanda). S touto podstatou se jogín na konci své cesty trvale ztotožní, což se nazývá osvícení nebo osvobození (mókša). Povaha tohoto ztotožnění je v různých školách jógy různě definována.

 


Spolky

      
              Integrální jóga                          Hare Krišna

Jóga v denním životě 

Kde se cvičí jóga 
           Český svaz jógy                           

      
                   Unie jógy                                  BMSAKurzy pro veřejnost


      
               Jóga centrum                            Yogaspace

      
http://www.joga-online.cz/
                   Akropolis                             Jóga on-line
Comments