Ida Paula Rolfová


...Ida si všimla, že nadměrný tlak, kterému byly vystaveny jeho vnitřní orgány, byl způsoben vadným držením těla. Následovala svou intuici - začala masírovat a manipulovat s jeho tělem tak, dokud tlak na orgány nebyl uvolněn a problémy nezmizely. Idě Rolfové však vděčíme hlavně za její touhu po praktickém vedení, která se projevovala v neomylném instinktu a citu pro lidský organismus. 

V roce 1972 zakládá Institut Rolfingu a Strukturální Integrace, který dnes sídlí v Boulderu ve státě Colorado, USA. Mimo to existují výhradně školy v Evropě, Austrálii a jižní Americe, pouze ty mají opravnění Rolfing vyučovat.
Citace Idy Rolf : 

Rolfing je schopen změnit lidské bytosti, může změnit jejich tělesnou konstrukci (uspořádání) a díky této změně jsme schopni změnit tělesnou funkci. Tělesné uspořádání určuje pohybovou funkčnost každého z nás k nejvyššímu stupni a ke stupni, v kterém je tělo nejvíce využitelné. Základním zákonem Rolfingu je to, že jsme schopni změnit tělesné uspořádání již existujícího těla. Přitom jsme závislí na změně v celkové funkci organismu. Toto je základní důvod proč Rolfing funguje, tak jak funguje.


Když mluvíme o Rolfingu, mluvíme hlavně o procesu prodlužování. Kdyby existoval zákon zakazující prodlužování těla, Rolfing by nemohl fungovat. Toto není vtip. Rolfing je hlavně o prodlužování. Toto je jediná cesta, jak narovnat tělo.


Někdo pociťuje prohraný boj se zemskou přitažlivostí jako prudkou bolest v oblasti zad, jiný tuto porážku prezentuje nelichotivými zakřiveními vlastního těla, další osoba neustálou únavou, a ještě další bezcitným chováním ke svému okolí. Lidé přes čtyřicet tomu říkají stáří. Všechny tyto signály ale ukazují na jediný problém, problém tak markantní v jejich tělesném uspořádání, který byl však po celou dobu ignorován. Jejich tělesná stavba není vyvážena a je v neustále "válce" se zemskou přitažlivostí.


Ve svalově vazivovém systému jako takovém, každý sval, každý tělesný orgán, je obalen ve svém vlastním vazivovém pouzdře. Tato "pouzdra" postupně formují část všude se vyskytující pavučiny, která podporuje, stejně tak jako obaluje, spojuje i odděluje, všechny funkční jednotky v našem těle. Nakonec, tyto elastické, odolné povlaky, také formují povrchové obalení sloužící jako kontejner a omezující podpora pro celé tělo. Toto je takzvané povrchové vazivo, ležící hned pod kůží.
Comments